Е-поліс зміни в ПДР


З 3 квітня 2019 року водіям, що придбали електронний поліс обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності достатньо пред’явити його візуальну форму представникам Національної Поліції України з екрану телефона.

Ще 07 лютого 2018 року набрало чинності розпорядження Нацкомфінпослуг від 31 серпня 2017 № 3631 «Про затвердження змін до Положення про особливості укладання договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», яким було запроваджено електронний поліс обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів.

Вказаним Розпорядженням передбачається, що внутрішній договір страхування це договір (електронний договір) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, який діє виключно на території України, а страховий поліс єдина форма внутрішнього договору страхування, яка посвідчує укладення такого договору і затверджується Уповноваженим органом за поданням Моторного (транспортного) страхового бюро України.

З часу запровадження електронного полісу станом на 01 березня 2019 року згідно відкритих даних було укладено більш ніж 230 тисяч електронних договорів обов’язкового страхування.

Проте до цього часу у відповідності до пп. ґ п 2.1. Правил дорожнього руху було передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

На практиці це означало, що при перевірці наявності договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів працівники Національної Поліції України вимагали у водіїв транспортних засобів виключно паперові поліси, а наявність у водіїв електронних договорів призводила зазвичай до штрафів та судових справ.

У зв’язку з цим НАСУ, як об’єднання страховиків, з метою забезпечення прав  водіїв механічних транспортних засобів, які у відповідності до законодавства України зобов’язані мати застраховану цивільно-правову відповідальність, та можливості реалізації ними свого права на укладення «електронних договорів», зверталася двічі у березні 2018 року ( лист НАСУ №21/03-18 від 27.03.18) та у вересні 2018 року (лист НАСУ №31/09-18 від 24.09.18 року) до  Кабінету Міністрів України та Міністерства внутрішніх справ України із пропозицією внесення змін до пп. ґ п 2.1. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, та узгодження положень ПДР із фактом законного існування на території України електронного полісу протягом вже більш, ніж року.

Нарешті, 27 березня 2019 року Кабінетом Міністрів України було внесено відповідні зміни до п 2.1. Правил дорожнього руху. Це означитиме, що з дня набрання чинності Постановою КМУ водіям, що придбали електронний поліс обов’язкового страхування, достатньо буде пред’явити його візуальну форму представникам Національної Поліції України з екрану  телефона, смартфона, планшета чи іншого електронного пристрою, а перевіряючі у свою чергу матимуть змогу здійснити перевірку у Централізованій базі даних МТСБУ.